DPH na 14% opravdu znamená víc peněz pro stát?

Tak nám politici budou zvyšovat sníženou daň z přidané hodnoty. Ta věta zní skoro jako by v ní byl schovaný nějaký chyták. Ovšem spíše než v ní samotné se chytneme do pěkného zdražování.

4% se nezdají být jako moc velké číslo. Na druhou stranu vláda sama přiznává, že by si státní rozpočet mohl polepšit o 18 až 24,5 miliardy. To je určitě slušný balík peněz, který ale přece někde budou muset chybět ne? Peníze jen tak nevznikají, tedy pokud si je doma netisknete. Určitě by stálo za to se zamyslet, kde se tedy vlastně vezmou.

Dejme tomu, že jsem rarita a mám průměrný plat, který nikdo v mém okolí nemá. Dokonce pro tento příklad, aby se to lépe počítalo mám ještě něco navíc. Prostě po osekání všech poplatku mi zůstalo 20 tisíc korun. Jako každý měsíc je zřejmě utratím za jídlo, oblečení, nějaké to levní DVD a spoustu dalšího konzumního zboží. Ok takže jsem utratil 20 tisíc korun. Dejme tomu, že 10 tisíc padlo na věci se sníženou DPH a dalších 10 tisíc na zboží a služby se zvýšenou DPH.

  • Snížená: 9091 korun jsem dal obchodníkům a 909 korun státu. (10/110 * 10000 = snížená DPH)
  • Zvýšena: 8333 korun jsem dal obchodníkům a 1667 korun státu. (20/120 * 10000 = snížená DPH)

Dejme tomu, že ne zrovna moc sociální reformy prošly, abychom si mohli užít alespoň sociální důchody, přeci jen to dělají kvůli nám, aby bylo na důchody a situace se změní. V mém příkladě mám opět nadstandardní příjmy 20 tisíc korun čistá ruka. Sice utekla nějaká ta doba, ale světe div se nepracuji pro stát (ačkoliv by tomu příjem nasvědčoval) a zaměstnavatel mi nepřidal. Opět tak mám 20 tisíc, který utratím v poměru 1:1 v DPH

  • Snížená: 8772 korun jde obchodníkovi a 1228 korun jde státu (14/114 * 10000 = nově zvýšená snížená DPH)
  • Zvýšena: 8333 korun jsem dal obchodníkům a 1667 korun státu. (20/120 * 10000 = snížená DPH)

Takže podle tohoto přepočtu z mé vymyšlené výplaty jde o 319 korun méně obchodníkovi o které ho obere stát. Obchodník má tedy dvě možnosti. Buď mi zboží zdraží a já si ho tedy budu muset koupit méně, anebo on „zlevní“ svůj podíl na zboží a část svého příjmu předá státu. Může se samozřejmě se mnou podělit o náklady, on si sníží marže a já si připlatím. No ať to udělá jakkoliv ve finále on pak státu odvede méně peněz ze svého zisku. Popřípadě já se naučím trochu šetřit. Přeci jen místo české okurky si koupím, třeba ty španělské. Já ušetřím a stát taky (pokud se něco pokazí tak to zaplatí třeba pojišťovna)

Naučit se šetřit a snižovat náklady je určitě dobrá vlastnost. Jenomže pokud se zrovna nejedná o ekonomiku. Ta šetření nemá moc ráda. Můžu například šetřit snižováním nákladů a to by pro stát mohlo znamenat, že propustím zaměstnance, který je strašně předražený, protože musím za něj státu odvádět velké peníze. Místo něj si pak najmu třeba brigádníka.

Můj názor jako naprosto ekonomicky nevzdělaného člověka je, že to dělají špatně. Jestli chtějí víc peněz do státní kasy, tak ať nechají více peněz lidem (sníží odvody na zaměstnance, místo státu tedy peníze lidem) a jakékoliv daně jen formou utrácení. Tedy jít směrem když něco vyděláte je to celé vaše, ale když utrácíte jde více státu. Dále všichni kdo podnikají ať už s prodejem zboží anebo služby povinně přejít na plátcovství DPH a zrušit ostatní daně (třeba daň z příjmu). To bude fér. Pokud nevyděláváte, tak nic neplatíte. Pokud vyděláváte hodně platíte hodně. Žádné schovávání se za minimální daňový základ. Ono je to jednoduché vyděláte 300 tisíc, hodíte si na to 60% paušálních nákladů a rázem nemusíte státu nic platit v dani z příjmu. Takto vyděláte 300 tisíc. 50 tisíc z toho odvedete povinně státu na DPH, samozřejmě si to můžete posnižovat o reálně utracené náklady ve formě zaplacené DPH a je to. OSVČ, která by nic státu neplatila najednou platí.

Je spousta možností jak zvýšit férově příjmy státu, anebo dát lidem více peněz a nechat ať si je sami roztočí v ekonomické spirále.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *