Slevomaty

Do našeho běžného konzumního života zasahuje internet stále častěji, co si budeme povídat. Naučili jsme se jej využívat nejdřív k získávání informací, pak k zábavě, nakupování a i prodávání. Není tak divu, že se objevují stále sofistikovanější způsoby jak se nám snaží prodejce vnutit své produkty.

Většina nápadů nevzniká u nás, ale přichází ze zahraničí. Takovouto cestou k nám přišlo například Aukro, kde mnoho lidí běžně prodává nejen své nepotřebné věci, ale třeba i produkty jako jsou malby, řemeslné výrobky, anebo jinde za levněji nakoupené věci. Před nějakým rokem k nám přišel i fenomén slevomatů.

Co to je vlastně ten slevomat? Jedná se o službu, která prodává velmi výhodné slevové kupóny, za které je možné si odzkoušet zboží či službu. Jedná se o kopie americké služby grupon.com.

Funguje to následovně. Obchodník nabídne na slevomatu svůj produkt či službu z velmi velkou slevou, která je velice často pod výrobními náklady. Vy si jí můžete zakoupit, respektive si koupíte kupón za kterou vám bude tato služba či produkt vyměněn. Můžete tak získat slevu na luxusní večeři pro dva, zakoupit kontaktní čočky, anebo vyzkoušet například liposukci. Vážně koupit se dá prakticky cokoliv.

Proč to vlastně obchodníci prodávají když se jim to nevyplatí? Existuje více důvodů. Mezi nejčastější patří snaha získat nového zákazníka. Dalším důvodem je třeba ukázat vám, že to jde i jinak. Například pokud používáte brýle, tak vám nabídnou doslova za hubičku kontaktní čočky. Vy zjistíte, že jsou pohodlnější, anebo se na určité okamžiky více hodí a příště si koupíte u nich další. Občas se jedná i o snahu prodat službu, která momentálně není tolik využívána. Například luxusní zájezd mimo sezónu.

Pokud se jedná o jakousi rovnováhu, kdy opravdu obě strany z toho chtějí mít zároveň dobrý pocit. Například zmíněná snaha získat stálého spokojeného zákazníka je to fajn a v pořádku. Na druhou stranu často to obchodníci přeženou a pak je to pro ně moc drahá zkušenost. Stejně tak je to i u nás konzumentů. Když je někde akce na večeři, tak nekupuji každý týden kupón jinde, jen proto, aby jsem se za levno najedl.

Když to shrnu tak slevomaty jsou vlastně takový nový způsob symbiózy mezi prodejcem a zákazníkem. Když to ani jedna strana nepřehání může to být celkem zajímavý a hlavně výhodný obchodní model.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *