Ratingové agentury, jak to funguje

Ok poslední dobou se moc mluví o ratingových agenturách a spousta lidí si tak celkem není jistá k čemu to vlastně je a jak se jich to moc dotkne. Zkusíme si to probrat v rovině běžného konzumenta.

Ratingové agentury jsou poměrně velké korporace, které zaměstnávají hodně lidí, co se vyznají v různých sférách obchodování. Neustále mají přehled o tom co se děje, dělo a také bude dít. To v čem mi vidíme třeba jen graf vývoje koruny vůči euru oni dokáží vidět skryté signály. Dále zaměstnávají lidi, kteří opravdu čtou různé výroční zprávy a ověřují si jestli si náhodou nevymýšlejí. Prostě čtou a ověřují si to co nikdo jiný nečte. Díky vynaložení poměrně velkého množství prostředků a úsilí jsou pak schopni porovnat vývoj ohodnocovaného subjektu s ostatními.

Subjektem může být myšleno naprosto cokoliv. Nemusí se jednat jen o stát, ale i o velkou nadnárodní společnost, město anebo i třeba uskupení lidí, kteří o něčem rozhodují.

Jestli jste přemýšleli k čemu jsou dobří tak, je to právě kvůli tomu ohodnocování. Tyto hodnocení jsou pak zpracovány do ucelené detailní zprávy a ta je pak poskytnuta klientům, kteří si za ní zaplatí. Může se jednat například o banky, které chtějí investovat do nějakého státu. takže právě tohle dělají ratingové agentury. Prostě shromáždí naprosto všechny podklady, co by mohli předvídat budoucnost a ty pak vyhodnotí.

Proč jim celý svět věří a reaguje na ně ekonomika? Inu je to jednoduché. Je nesmírně náročné a nákladné si udělat takovéto vyhodnocení o celém státu a jeho ekonomice. Museli by jste najmout strašnou spoustu lidí a odporníků, aby vše přečetli a vyhodnotili. Stálo by to více než si tu zprávu koupit. Dále tyto velké ratingové společnosti mají desítky let zkušeností a jsou prověřené časem. Jejich pověst je předchází a většinou se i to co řeknou vyplní. Ačkoliv jsou často podezírané z toho, že dejme tomu nadržují USA, jsou to právě ony kdo nemá žádné růžové brýle a na férovku se nebojí odepsat třeba celý stát. Vezměte si, že právě jejich negativní snižování ratingu se dotkne globální ekonomiky a ta se pak dotkne každého z nás.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *