Konzumenti

Uvažovali jste někdo, co vlastně znamená slovo konzument v dnešní společnosti? Podle několika definic jsme spotřebitelskou složkou ekonomického systému. Našim úkolem je nakupovat zboží, utrácet za služby anebo jinou formou vracet do oběhu peníze, které jsme získali prací pro někoho.

Není asi divu, že si pak připadám jako mravence, který musí plnit svůj účel. Samozřejmě běžný konzument může zasáhnout do tohoto ekosystému tím, že se pokusí probojovat někam jinam. Povýšit z konzumenta na poskytovatele služby, ale to vyžaduje podstoupit určitou míru rizika, v lepším případě to stojí jen velké množství času.

Jestliže se ale pokusíme dostat někam výše, vyžaduje to po nás přistoupit na jiná pravidla, která celý ekonomický systém vlastně má. Například když se rozhodnu při svém konzumním životě si přivydělat, třeba tím že budu něco tvořit pomocí řemeslné tvorby musím podstoupit zdlouhavý test byrokratických náležitostí. Navíc v tento okamžik jsem už zodpovědný za své příjmy. Není nikdo by se o mě postaral, stát vám totiž nic nedá zadarmo. Musíte odteď dobře vycházet se všemi úřady, jaké vás jen mohou napadnout. Pokud nebudete tak nemáte co dělat mimo konzumní rovinu. Člověk má pocit, že to je jen pro vyvolené.

Naštěstí je tu internet, který je schopný vám poskytnout všechny potřebné informace. Možná právě díky němu je tu tolik osob samostatně výdělečně činných ať už mají svou činnost jako hlavní, či vedlejší. Pomalu ale jistě se naše společnost tak posouvá směrem ke kapitalistické, kdy je nutné uvažovat v trochu jiném měřítku. Kde čas má hodnotu peněz a mi se můžeme rozhodnout jestli jej chceme utratit na naše pohodlí, anebo získáváním peněz.

Jenomže člověk je nějaký pošramocený z celého tohoto procesu. Pokud se snažíte protlačit někam výše zjistíte, že narazíte na spousta stereotypů a nepochopení ze všech stran. Například jaký je problém začít pracovat přes sobotu a neděli. Když máte víkendové směny, tak to nikomu nepřijde divné, ale když musíte řešit zakázky, anebo si naplánujete papírování, tak jste divný. Jako by celá konzumní společnost byla předem naprogramovaná na to být navždy konzumní.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *