Plutokracie

Představte si, že by jste se mohli podílet na vládě tohoto státu jen na základu toho, kolik mu dáte. Nemyslím teď úplatky, anebo dary.

Prostě pracujete, podnikáte anebo jiným způsobem získáváte peníze a jednou za rok při podávání přiznání k dani z příjmu si vypočtete kolik máte hlasů. Po celý rok pak při jakýchkoliv volbách, referendech anebo jen dobrovolných schůzích na radnici můžete počtem hlasů ovlivnit naprosto všechno. Čím více státu dáte tím více hlasů máte.

Stát by pak ovládala zřejmě střední a vyšší třída. Menší a střední podnikatelé (nemyslím tím OSVČ, ale lidi, kteří zaměstnávají minimálně jednoho člověka) se podílejí na tvoření hodnot poměrně značnou měrou. Investoři a vlastních velkých podniků zase státu odvádí velmi velké množství peněz, dá se tak předpokládat i jejich moc. Zaměstnanci s průměrnou mzdou by také rozhodně nezaháleli. Bylo by to celkem zajímavé sledovat jak se jednotlivé politické strany uchází o přízeň voličů. Co by asi nabízely? Zvýšení platů? Já si myslím že ano. Dokonce by to i dodržely, protože čím více peněz jejich voliči vydělají a odvedou státu, tím více hlasů budou mít.

Mimochodem plutokracie nikdy oficiálně neexistovala. Ale existují případy z historie, kdy se stát přímo snažil omezovat právo volby u některých vrstev obyvatelstva. To pak vedlo ke vzniku tohoto pojmu. Samotná podstata plutokracie je postavena na nedemokratických principech, není tedy reálné, že by se někdy něco podobného mohlo konat u nás. Tedy pokud se sami lidé nerozhodnou svoje hlasy prodávat. To by pak ten s největším jměním mohl ovlivnit výsledky voleb.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *